Zaczynam paryskie opowieści. Zaczynam od dumy Francji- katedry Notre Dame. Zaczynam od najcieplejszego przedpołudnia naszej podróży.

Katedra Notre Dame

Ponad 800 lat na karku, miliony turystów, wysokie wieże, portale, gotyckie okna, witraże Marca Chagalla. Na pierwszy rzut oka – niepozorna. Pomyślałam, „o co tyle krzyku? Dwie wieże. Bogate, piękne, ale już takie widziałam”.

Notre dameDopiero wnętrze przekonało mnie, że przez 300 lat budowy katedry, Francuzi naprawdę się postarali.

Notre Dame

ZASKOCZENIE – szklane konfesjonały! W tak piękne, zabytkowe wnętrze wmontowano szklane budki. Straszne!

Notre Dame

Za katedrą znajduje się mały park. Sporo ławek, mini plac zabaw dla dzieci.   Z tej perspektywy katedra jest jeszcze piękniejsza!

Notre Dame

Popołudnie spędziliśmy na zwiedzaniu małych uliczek wyspy Île de la Cité.

Paryż

Wyspę z brzegami Paryża łączy 8 mostów:

1. Pont Neuf (Nowy Most), najstarszy.

2. Pont au Change (Most Wymiany).  CIEKAWOSTKA – bohater „Pachnidła”, Patricka Süskinda, pracował w perfumerii znajdującej się właśnie na moście Wymiany.  W „Nędznikach” Wiktora Hugo inspektor policji Javert popełnia samobójstwo, rzucając się z Mostu Wymiany. Tuż przy moście znajduje się zabytkowy zegar.

Paryż   3. Pont Notre Dame.

   4. Pont d’Arcole.

   5. Pont au Double.

   6. Petit Pont.

   7. Pont Saint-Michel.

  8. Pont de l’Archevêché, (Most Arcybiskupi) – znajduje się między bulwarami Montebello i Tournelle. W tle widać katedrę Notre Dame.

Kłódki zaistniały również na tym moście. To już „nowa świecka tradycja”. Każde miasto ma swój most z kłódkami. Przy paryskich mostach można, za jedyne 10 eur, kupić kłódkę z kluczykiem. Szymek był zachwycony kłódkami. Feeria barw i kształtów.

paryż


W Paryżu na każdym kroku są mosty. Jest ich aż 37. Każdy z ciekawą historią i idealny do fotografowania. W kolejnych notkach pokażę Wam MOST ARTYSTÓW i ALEKSANDRA III. Będzie notka o MONTMARTRE, gdzie mieszkaliśmy i oczywiście o wieży EIFFLA. Przemycę kilka słów o kamienicach, drzwiach i balkonach. Pokażę LUWR, pola ELIZEJSKIE i przepiękne trawniki. Wszystko podszyte paryską bagietką i croissantami.

Pozdrawiam

Hania