Wisząca doniczka chodziła mi po głowie od miesięcy. Widziałam kilka propozycji gotowych doniczek i sporo inspirujących pomysłów w sieci, ale nie byłam pewna czego dokładnie chcę. Ot, natura kobiety 🙂 Robiąc porządki w wielkiej szafie Starego Domu, znalazłam pamiątkę z podróży do Hiszpanii – kuchenną półkę na przyprawy. Tak, takie prezenty sobie przywozimy 🙂

wisząca doniczkaPolubiliśmy jej kształt i przeznaczenie, ale kolor skutecznie odstraszał. Zupełnie nie pasował do naszej przestrzeni. Półka była skazana na leżakowanie w szafie. Postanowiłam ją przemalować i w trakcie pomyśleć o nowym przeznaczeniu. Użyłam białej emalii akrylowej (dwie warstwy). Przed malowaniem półkę zmatowiłam papierem ściernym. Nie zrywałam całego lakieru i farby, bo zakładałam, że będzie w stylu shabby chic, w którym obdrapania są na porządku dziennym. Na koniec, krawędzie półki przetarłam pastą pozłotniczą. Półka zmieniła się nie do poznania, a ja zaczęłam się zastanawiać „co dalej”?

Wisząca doniczkaJedna z czytelniczek zapytała o dekorowanie doniczek muszelkami. W mojej głowie pojawiła się skacząca piłeczka (jak w Pomysłowy Dobromir)  i  już widziałam półkę w nowej roli. WISZĄCA DONICZKA z kuchennej półki, to jest to! Kieszonka na rośliny jest niewielka, ale z góry założyłam, że doniczka będzie bardziej dekoracyjna niż mega funkcjonalna.

JAK ZABEZPIECZYĆ WNĘTRZE PÓŁKI?

Wnętrze wyłożyłam folią aluminiową, a następnie czarną, grubą folią.  Idealnie byłoby dopasować plastikową mini doniczkę, ale wiedziałam, że nie znajdę takiej wąskiej. Można również przeciąć na pół plastikową butelkę po wodzie mineralnej. Powstanie „łódka”, która skutecznie zabezpieczy półkę przed wilgocią.

wisząca doniczka DIYPółkę wypełniłam ziemią do kwiatów i posadziłam miętę.  Na zdjęciu jest ledwie żywa, ale nie martwcie się, już ma się dobrze. Podlałam, porozmawiałam i odżyła 🙂

wisząca doniczkawisząca doniczka.
Wisząca doniczka z kuchennej półki

Bazując na moim przykładzie możecie zmienić swoje kuchenne półki, w mini zielniki. Polecam nieco większe półki, aby rośliny miały miejsce na korzonki i dobrze rosły. Mam nadzieję, że spodoba się Wam ten pomysł.

wisząca doniczkawisząca doniczkawisząca doniczkawisząca doniczkaMoja półka ma haczyki, więc mogłam powiesić kilka dekoracyjnych bibelotów. Wszystko zależy od tego jaką półkę znajdziecie. Jestem strasznie ciekawa Waszych wersji 🙂 Piszcie, wysyłajcie zdjecia. Umieram z ciekawości! Jeśli macie pytania, chcecie wyrazić swoją opinię, podoba się Wam mój pomysł, oczywiście czekam na komentarze. Jeśli potrzebujecie dodatkowej dawki inspiracji, zachęcam do przeczytania wpisu 20 pomysłów na wyjątkowe doniczki DIY.

Pozdrawiam!

Hania