Shabby chic to mój ulubiony styl. Kocham biel, romantyczne kwieciste tkaniny i pastele. Wiele przedmiotów przemalowałam, poprawiłam, obdrapałam. Podstawowym założeniem shabby chic jest wykorzystanie starych lub celowo postarzanych mebli i dekorów. Wprowadziła go Rachel Aschwel >zobacz jej stronę< i bardzo szybko zyskał popularność na całym świecie. W Polsce shabby chic jest nadal dość egzotyczny i często nierozumiany. Ludzie z niedowierzaniem patrzą na obdrapany stół czy witrynkę i dziwią się, że coś takiego można kupić.

Pokażę przemianę starej, drewnianej szafy. Przemiany, w którą sama nie wierzyłam. Nie potrafię określić wieku czerwonej szafy, ale wyglądała okropnie. Przez spróchniałe nóżki chwiała się i wyginała, drzwi straciły stabilność, a stare lustro straszyło wieczorami. Był moment, w którym postanowiliśmy ją wyrzucić i przetrwała tylko dlatego, że była ciężka i stała w zagraconym kącie domu.

Urządzając jadalnię przeszukiwałam internet w poszukiwaniu witrynki. Zależało mi na starym drewnianym meblu, który mogłabym przemalować, postarzyć w stylu shabby chic. Takie meble można kupić już za 1 000 zł + transport. Znalazłam nawet oferty śląskich witrynek oczyszczonych z farby i gotowych na nową kolorystykę. Remont domu pochłania nasze oszczędności i żal było wydać kolejny 1000 zł. Popatrzyłam głęboko w oczy Pana HAART i nieśmiało zaproponowałam renowację starej szafy. Stanęliśmy przed nią w milczeniu. Mlaskaliśmy, mrużyliśmy oczy i w końcu uznaliśmy, że trzeba spróbować. Najwyżej się nie uda, najwyżej będzie bez drzwi, najwyżej będzie przez chwilę.

shabby chic witrynka

Zdjęcie „przed i po” pokazuje jak bardzo się zmieniła. Prawdziwy lifting meblowy. Naszym zdaniem – udany. Opowiem, jakie prace musieliśmy wykonać i ile to nas kosztowało. Mam nadzieję, że przydadzą się Wam nasze porady. Może uratujecie jakąś starą szafę.

KROK PO KROKU

Na zbliżeniu widać stan wyjściowy szafy. Lustro nie nadawało się do dalszej obróbki, a ponadto chcieliśmy mieć prawdziwą witrynkę pokazującą wnętrze.

shabby chic witrynka (1)

Pan HAART usunął lustro i obciął spróchniałe nóżki. Przykręcił nowe i wypoziomował całą szafę.

shabby chic witrynka (2)

Wyczyściłam całość z pajęczyn i kurzu, przetarłam papierem ściernym, wyrównując miejsca pokryte większą ilością farby. Nie szlifowałam do surowego drewna, bo chciałam wykorzystać warstwę czerwonej farby do efektu shabby chic. Po wyczyszczeniu przetarłam krawędzie szafy zwykłą świecą. To najprostszy sposób na efekt obdrapania >zobacz inny przykład obdrapania<.  Położyłam dwie warstwy białej akrylowej farby do drewna.

shabby chic witrynka (3)

Po wyschnięciu, przetarłam papierem ściernym miejsca pokryte świecą. Przy minimalnym nacisku biała farba „schodziła” z mebla.

shabby chic witrynka (4)

W ten sposób uzyskałam efekt shabby chic. Spod białej farby wychodzi czerwona farba, która pierwotnie pokrywała całą szafę.

shabby chic witrynka (5)

Przygotowałam elementy dekoracyjne. Kupiłam drewnianą górkę meblową (cena 29 zł) oraz  wykorzystałam  końcówki od starego karnisza.

shabby chic witrynka (6)

Pomalowałam całość czerwoną farba akrylową. Przetarłam krawędzie świecą i pomalowałam białą akrylową farbą. Tak jak w przypadku szafy, górkę i dodatki przetarłam papierem ściernym uzyskując efekt shabby chic.

shabby chic witrynka (7)

Niestety czerwień jest nieco bardziej intensywna niż na szafie, co bardzo przeszkadza Panu HAART, ale wymyśliłam teorię (!!!), że to dekor i musi się wyróżniać 🙂 Przykleiłam elementy na górze szafy. Na środku umieściłam górkę, a na bokach postawione pionowo KOCÓWKI KARNISZA.  Użyłam uniwersalnego kleju do drewna.

shabby chic witrynka (8)

Pan HAART dorobił półki, które pomalowałam białą farbą. Odwiedziliśmy miejscowego szklarza i kupiliśmy szybę w odpowiednim formacie (cena 26 zł). Pan HAART zamontował szybę używając kleju i silikonu. Na drzwiach zamontowaliśmy klamkę /uchwyt, który znaleźliśmy na strychu, w stercie śmieci.

shabby chic witrynka (11)

Wstawiłam pierwsze filiżanki i dekoracje.

shabby chic witrynka (10a) shabby chic witrynka (10)

KOSZTORYS
  • Szafa 0 zł
  • Szyba 26 zł
  • Górka 29 zł
  • Biała farba akrylowa 43 zł (puszka 0,5l kosztuje 29 zł)
  • Papier ścierny 3 zł
  • Pędzle 4 zł
  • Uchwyt 0 zł
  • Deski na półki 60 zł
RAZEM 165 zł

shabby chic witrynka (12)

logo_aboutme

I co wy na to? Czy było warto? Czy dobrze wygląda?

Bądźcie łaskawi dla szafy staruszki, bo to wrażliwa kobieta : )

Pozdrawiam gorąco!

Hania