Inspiracją, do przygotowania pomysłów na metamorfozę balerinek, był film Sylvii Salas. Prosty, łatwy i przyjemny, czyli taki jakie uwielbiam. Sylvia zmieniła zwykłe balerinki w cytrynowe cudo! Potrzebowała żółtej skóry, kleju i nożyczek. Postanowiłam przygotować swoją wersję metamorfozy i  oczywiście Wam o tym opowiem.


metamorfozę balerinekPrzygotowałam trzy, bardzo proste propozycje, dzięki którym odświeżycie buty. Balerinki przed metamorfozą niczym się nie wyróżniały. Miały kokardy z czarnych sznurówek i małe złote końcówki. Balerinki jakich tysiące.

Pierwszym krokiem metamorfozy było usunięcie kokardek i  wyczyszczenie butów. W miejscu kokardek zostały małe dziurki, które później musiałam ukryć pod nowymi dekoracjami. Jeśli macie balerinki bez dekoracji, to przemiana będzie jeszcze prostsza.


SREBRNE KOKARDY

Pierwsza propozycja to srebrne, romantyczne kokardy, do których doszyłam szklane koraliki. Metamorfozę balerinek wykonałam w 10 minut i  większość tego czasu poświęciłam na doszywanie koralików. Kolor kokardy i jej wielkość zależy od balerinek. Jeśli są jednolite, to można zaszaleć z fakturą i kolorami. Jeśli kolorowe, polecam jednolite kokardy. Moja wersja jest stonowana kolorystycznie, oscyluje wokół srebra i bieli.

metamorfozę balerinek

POTRZEBNE MATERIAŁY

  • Dwa paski satynowej wstążki o szerokości ok. 2 cm  i  długości ok. 10 cm każdy. Zamiast satynowej wstążki można użyć bawełnianej koronki lub kolorowego filcu.
  • Drobne szklane kryształki. Ilość jest uzależniona od efektu jaki chcecie uzyskać. Mniej lub więcej blasku : )
  • Igła i nitka. Niezbędne elementy do zszycia kokardy  i  zamontowania koralików.
  • Uniwersalny klej, który łączy skórę i tkaniny. Ważne, aby był wodoodporny. Można wykorzystać popularne „kropelki” lub zapytać w sklepie papierniczym o klej szewski.

metamorfozę balerinekPrzygotuj dwa satynowe paski o długości ok. 10 cm każdy. Tasiemki kupisz w pasmanterii. Kosztują ok. 3-4 zł za metr. Końcówki opal nad ogniem. Dzięki temu nie będą się pruć. Złóż pasek na pół i zszyj tak, jak na zdjęciu poniżej. To będzie tył kokardy, więc nie przejmuj się czy jest ładnie zszyte. Przewróć na drugą stronę i na środku doszyj drobne koraliki. Takie dodatki również kupisz w pasmanterii. Opakowanie szklanych koralików kosztuje ok. 5 zł, ale wystarczy na wiele przeróbek.

metamorfozę balerinekPrzewróć kokardę i posmaruj tył klejem. Mocno przyciśnij do balerinek i zostaw do wyschnięcia. To samo zrób z drugą kokardą. Jeśli balerinki są z tkaniny, możesz przyszyć kokardę.

metamorfozę balerinek


KRYSZTAŁKI i  DŻETY

Druga wersja jest pełna blasku. Metamorfozę balerinek ograniczyłam do przyklejenia kryształowych dżetów. Kupiłam zestaw kryształków różnej wielkości. Opakowanie kosztowało 7 zł, ale w pasmanterii kupisz również pojedyncze kryształki. Są wersje do przyklejenia lub do przyszycia. 1 szt. kosztuje ok. 2-4 zł, w zależności od wielkości.

 

POTRZEBNE MATERIAŁY

  • 10 kryształków/dżetów.W mojej metamorfozie wykorzystałam trzy rodzaje dżetów. Małe okrągłe, większe i prostokątne. Zamiast kryształków możesz wykorzystać kolorowe guziki.
  • Uniwersalny klej do skóry, tkanin i plastiku.

metamorfozę balerinekPrzygotuj kompozycję kryształków. Sprawdź jaki układ dżetów najlepiej pasuje do Twoich balerinek. Sprawdzona zasada: jeden duży element + kilka małych.  Każdy kryształek posmaruj klejem (podnoś je pojedynczo, nie niszcząc całej kompozycji) i przyciskaj do balerinek. Poczekaj aż klej wyschnie. Te same czynności wykonaj na drugim bucie.

metamorfozę balerinek


SREBRNE PASKI

Trzecia propozycja dla minimalistów. Dwa cieniutkie paski  i  tyle… Wybrałam sztywną, srebrną wstążkę, która zakryła dziurki po odciętych sznurówkach. Idealne buty do jeansów i koszuli. Wstążka może być bawełniana lub syntetyczna. W sklepach z dodatkami krawieckimi znajdziesz wiele wzorów i  kolorów.

POTRZEBNE MATERIAŁY

  • 4 wstążeczki o długości ok. 10 cm każda. Cena ok. 1-3 zł za metr.
  • Uniwersalny klej do tkanin i skóry.
  • Nożyczki.

metamorfozę balerinekSzerokość wstążeczki musisz dostosować do wielkości dziury po pierwotnych dekoracjach balerinek.  U mnie wystarczyła wstążka o szerokości 0,5 cm. Długość paska uzależniona jest od rodzaju butów. Przyłóż tasiemkę do buta i odetnij z zapasem ok. 1cm. Na pasek nanieś klej i mocno przyciśnij do balerinek. Drugi pasek umieść ok. 1cm od pierwszego. Te same czynności wykonaj na drugim bucie.  Gdy klej dobrze wyschnie odetnij nadmiar wstążeczek.

metamorfozę balerinek


3 propozycje na metamorfozę balerinek uważam za udane : ) Wszystkie krążyły wokół srebra, blasku i kryształków, ale każda jest inna. Przeróbki nie są trudne i zapewniam, że każdy sobie poradzi. W kilka minut możesz odświeżyć buty na wiosnę. Na stronie Zalando DIY znajdziecie więcej filmów DIY, pokazujących jak przerabiać ubrania i buty.  Jestem pewna, że się Wam spodobają. Mam już kilka pomysłów na kolejne metamorfozy. Czekam na Wasze opinie  i  komentarze. Dajcie znać, która wersja balerinek podoba się Wam najbardziej? Moim faworytem są kryształki, ale nic nie sugeruję ; )

 

Pozdrawiam!

Hania

 


Wpis powstał przy współpracy

logo zalando