Co to jest SHABBY CHIC? Skąd pochodzi? Jak dekorować meble,  aby uzyskać taki efekt?  Odpowiem na wszystkie pytania i pokażę, jak wykonać lustro z efektem shabby chic. Zapraszam.

Shabby Chic (czytaj: szabi szik) stworzyła Rachel Ashwell. Angielska projektantka, dekoratorka, przedsiębiorca. Połączyła nowe meble  z przedmiotami, które lata świetności miały już dawno za sobą. Stare, obdrapane, z ubytkami i  ciekawą przeszłością. Wyeksponowała je i przekonała wszystkich, że mają swój niepowtarzalny klimat. Dzięki Rachel Ashwell w wielu domach pojawiły się stare komody, skrzynie, stoliki. Prosto ze strychów i piwnic, z targów staroci,  trafiały na angielskie salony. Bez kosztownej renowacji i ukrywania przeszłości. Styl podchwycili inni projektanci i szybko określenie shabby chic stało się synonimem ratowania „staroci”.

Nie każdego stać na antyki więc wymyślono sposób na dekorowanie mebli tak, aby wyglądały na zniszczone. Chodzi o uzyskanie efektu obdrapania, pęknięć i łuszczącej się farby. Pokażę na czym polega ta metoda.

Lustro HAART metamorfoza (1)W 2011 roku pokazałam jak ze zwykłego lustra kupionego w IKEA za 30 zł, zrobić wyjątkowe, dekoracyjne LUSTRO. Opis krok po kroku możecie zobaczyć >TU<. Lustro przez kilka lat mieszkało w naszym wiejskim domu. Łazienka przeszła kapitalny remont i nie było już w niej miejsca na pomarańczowe lustro z dekorami. Postanowiłam je przemalować i wystylizować w shabby chic.


Potrzebne materiały
  • biała akrylowa farba
  • zwykła domowa świeczka
  • papier ścierny, kilka grubości
  • taśma malarska do zabezpieczenia lustra

Lustro shabby chic krok po kroku
  • Zabezpiecz lustro taśmą malarską.
  • Pierwszy etap to położenie farby podkładowej czyli tej, która będzie wystawała spod białej, wierzchniej warstwy. W moim przypadku lustro było już pomalowane pomarańczową lakierowejcą. Jeśli masz ramę z surowego drzewa, pomaluj ją ciemną farbą. Może to być lakierowejca lub farba akrylowa. Jeśli masz już pomalowaną ramę, to tylko dobrze ją wyczyść. Ważne, aby rama na tym etapie była ciemna.

Lustro HAART metamorfoza (2)a

  • Gdy farba podkładowa dobrze wyschnie, przetrzyj świeczką  krawędzie ramy i dekorów. Tak, tak, taką zwykłą świeczką, którą z pewnością trzymasz  w domu na romantyczne wieczory : ) Wosk spowoduje, że farba nie będzie się trzymała i dzięki temu uzyskasz efekt shabby chic.  Nie musisz się jakoś specjalnie skupiać nad sposobem przecierania. Zrób to niechlujnie tak, jakby to rzeczywiście ząb czasu spowodował uszkodzenia.
  • Pomaluj całość białą farbą akrylową i poczekaj aż wyschnie.

Lustro HAART metamorfoza (3)

  • Przygotuj 3 rodzaje papieru ściernego. Od najgrubszego, po bardzo drobny. Oznaczenie ziarnistości papieru znajduje się na spodzie arkusza np. 30 (gruboziarnisty), 150 (średni) czy 320 (bardzo drobny).
  • Przetrzyj gruboziarnistym papierem krawędzie ramy i dekorów. W miejscach gdzie znajduje się wosk farba łatwo zejdzie i odsłoni ciemniejszy podkład,  tak jak na zdjęciu poniżej. Następnie przetrzyj te same miejsca średnim i drobnoziarnistym papierem. Dzięki temu wygładzisz powierzchnię.

Lustro HAART metamorfoza (4)a

Dzięki zwykłej świeczce uzyskaliśmy efekt shabby chic. Czy to nie jest proste? Nie musisz posiadać żadnych zdolności plastycznych, aby poradzić sobie z taką metamorfozą. Efekt jest niesamowity, a całą metamorfozę możesz wykonać jednego dnia.  Kolejny raz namawiam : ) Spróbujcie, to nic trudnego!

Lustro HAART metamorfoza (5)Lustro HAART metamorfoza (7)aLustro HAART metamorfoza (6)

Jeśli macie ochotę obejrzeć więcej metamorfoz SHABBY CHIC zapraszam do  przeczytania dwóch innych wpisów:


 

Jak Wam się  podoba pomysł szybkiej metamorfozy lustra? Kto ma ochotę spróbować?

Jeśli macie jakiekolwiek pytania, piszcie!

pozdrawiam

Hania